Ernest Hemingway

"O moralu znam samo toliko da je moralno ono poslije čega se dobro osjećate, a nemoralno ono poslije čega se osjećate loše." Ernest Hemingway

ponedjeljak, 27. veljače 2012.

Kršenje dječjih prava 3

Danas se često susrećemo sa šokantnim vijestima u medijima, gdje mediji na očigledan način krše pravila Kodeksa časti hrvatskih novinara. Najčešći razlog je ispuniti prostor, ali i na što bolji način zainteresirati publiku.  Najviše takvih primjera prikazuje one nemoćne - djecu. Članak 19. Kodeksa časti hrvatskih novinara jasno navodi:  novinar ne smije intervjuirati niti fotografirati dijete (do 14 godina) bez njegovog pristanka i bez nazočnosti i pristanka roditelja ili druge odrasle osobe odgovorne za dijete. Ako takav pristanak i postoji, nedopustivo je intervjuiranje ili fotografiranje djeteta kojim bi mogla biti ugrožena njegova dobrobit. Isto vrijedi i za bilo koji drugi postupak kojim se izravno ili neizravno otkriva identitet djeteta. Dobrobit djeteta nadređena je javnom interesu.


Tako smo mogli na portalu 24sata.hr naći slučaj koji otkriva identitet djeteta. Vijest je objavljena na portalu 19. listopada 2011. pod naslovom „Prodali sina za 70.000 kuna, polovni automobil i 50 tableta.“ U vijesti se  spominje  dvoje ovisnika koji su prodali svoje dijete jer se nisu mogli brinuti o njemu. Fotografijama se jasno otkriva identitet djeteta. Time se jasno krši načelo čl. 19. U slučaju stavljanja fotografija trebalo je zamagliti lice, i napisati samo inicijale djetetova imena, kako se ne bi otkrio identitet. Također puna imena roditelja i dilera su trebala biti napisana samo inicijalima imena i prezimena.


Tekst se mogao napisati ovako:
Amerikanci A.M.R (26) i njezin suprug B. iz Indiane optuženi su da su prodali svojeg četveromjesečnog sina osuđivanim dilerima S.L. i M.L. prije dvije godine. Za dijete su dobili 13.000 dolara, polovni auto i 50 tableta. Dijete se rodilo kao metadonski ovisnik, zbog majčine ovisnosti...“

Nema komentara:

Objavi komentar