Ernest Hemingway

"O moralu znam samo toliko da je moralno ono poslije čega se dobro osjećate, a nemoralno ono poslije čega se osjećate loše." Ernest Hemingway

srijeda, 25. travnja 2012.

Neobjektivno i pristrano izvještavanje: javne osobe 4


Na internetskom portalu index.hr, 5. travnja 2012. godine, objavljen je članak pod naslovom "Jadranka Kosor u raljama paranoje". Ovaj prilog je u potpunosti neprimjeren, neobjektivan i, iznad svega, pristran. Članak otvoreno ismijava i kalja dostojanstvo dotične osobe, a novinar jasno iznosi svoj stav. Time ovaj članak krši neke odredbe Kodeksa časti hrvatskih novinara, te UNESCO - Međunarodna načela profesionalne etike u novinarstvu. Dakle, 2. članak Kodeksa časti hrvatskih novinara govori kako polazeći od načela da su u demokratskom društvu javna glasila slobodna, samostalna, istraživačka i otvorena za različita i raznolika mišljenja, novinar za svoj rad snosi odgovornost pred javnošću, zakonom i svojom profesionalnom organizacijom. Iznošenjem vlastitog i kritičkog stajališta u traganju za istinom, kao osnovnim načelom u profesionalnom radu, novinar aktivno sudjeluje u stvaranju javnog mnijenja i kolektivnom rasuđivanju o temama od javnog interesa.   
Isto tako, novinar koji je napisao ovaj članak krši i  13. članak navedenog Kodeksa koji govori da je nedopustivo koristiti stereotipe, pejorativne izraze, ponižavajuće prikazivanje, kao i svaki drugi oblik izravnog ili neizravnog poticanja ili podržavanja diskriminacije.
Nadalje, 6. načelo UNESCO - Međunarodnih  načela profesionalne etike u novinarstvu govori: Sastavni dio novinarskih profesionalnih standarda jeste poštivanje prava pojedinca na privatnost i ljudsko dostojanstvo, u suglasnosti sa odredbama međunarodnih i nacionalnih zakona koji štite pravo i ugled drugih osoba, i zabranjuju klevetu, ocrnjivanje, kaljanje ugleda i blaćenje.
Dakle, u ovom članku novinar je prekršio više etičkih načela, te time, okaljao, ocrnio i ponizio dotičnu osobu, odnosno Jadranku Kosor.  


Novinar nikako nije smio objaviti ovaj članak pod ovakvim naslovom. Umjesto toga, naslov je mogao glasiti: " Jadranka Kosor u strahu" ili "Jadranka Kosor tvrdi kako njezini protivnici govore protiv nje".  

Također, neki dijelovi članka protive se, u potpunosti, novinarskoj etici i svim zakonima objektivnog izvještavanja, a sporni dio teksta glasi: "JAVNI istupi Jadranke Kosor sve više podsjećaju na prometnu nesreću: možete samo pokriti oči i očekivati najgore". Novinar je ovaj dio mogao napisati: " U zadnje vrijeme se Jadranka Kosor sve češće žali na protivnike u javnim istupima". 

Još jedna rečenica koju novinar nikako nije smio napisati glasi: "Nakon takvih izjava mora vas obuzeti onaj osjećaj stida koji osjećate umjesto osobe koja se otvoreno sramoti." Insinuirajući na Jadranku Kosor, novinar u ovoj rečenici jasno vrijeđa dotičnu osobu i istovremeno iznosi svoj stav. Također, zadnja rečenica u ovom članku glasi: "Ako je "pukla", a to je vrlo evidentno, onda bi je trebalo ostaviti na miru". Smatram da bi se ovakve rečenice svaki novinar posramio i nikako je ne bi smio napisati u svojem članku. Novinar ovim člankom krši mnoge odredbe novinarskih kodeksa i zakona, te tijekom cijelog članka iznosi svoje mišljenje što jedan ozbiljan i kvalitetan novinar nikako ne bi smio.

Nema komentara:

Objavi komentar