Ernest Hemingway

"O moralu znam samo toliko da je moralno ono poslije čega se dobro osjećate, a nemoralno ono poslije čega se osjećate loše." Ernest Hemingway

utorak, 24. travnja 2012.

Zloupotreba položaja novinara

U Dnevniku HTV-a emitiranom 18. prosinca 2011., u kojem je na samom kraju Zoran Šprajc komentirao zaključak Programskog vijeća HRT-a, a koji se odnosio na prilog o padu Vukovara (emitiranom na 20. obljetnicu pada toga grada), voditelj je postupio neprofesionalno. Naime, Zoran Šprajc objavio je na dan pada Vukovara prilog Hrvoja Zovka o tadašnjim okolnostima pada tog grada. Prilog je sadržavao audiozapis u kojem Mile Dedaković Jastreb, ratni zapovjednik Vukovara, traži od predsjednika Franje Tuđmana i vlasti da evakuiraju civile iz opkoljenog grada, što je ovaj odbio.
Programski su vijećnici doveli u pitanje autentičnost te snimke, no na kraju je dokazano da je zapis autentičan. Tada su reagirali pitavši tko je i kada radio na prilogu, zašto je emitiran baš taj dan i koje je njegovo porijeklo te su javno prozvali Zorana Šprajca. Zoran Šprajc je potom 18. prosinca zloupotrijebio svoju ulogu voditelja kako bi se "obračunao" s njima u eteru.
Time je prekršio 1. načelo Kodeksa časti hrvatskih novinara koji kaže kako se novinari moraju voditi etikom svog poziva i čuvati ugled, dostojanstvo i integritet svoje profesije, te isto tako njegovati kolegijalne odnose i profesionalnu solidarnost. Ne samo da to nije učinio, već upravo suprotno, Šprajc je  uputio i uvrede svojim kolegama, i to je učinio javno.Također, prekršio je i 6. načelo istog kodeksa u kojem se navodi dužnost novinara da u svim prilozima, komentarima i polemikama poštuje etiku javne riječi i kulturu dijaloga te uvažava čast, ugled i dostojanstvo osoba ili skupina s kojima polemizira. Taj članak ističe i važnost prikazivanja svih stajališta, pogotovo kad se iznose optužujući navodi, a Šprajc je to i učinio.
Iako je Šprajc imao podršku dijela javnosti, to ne mijenja činjenicu da je prekšio pravila i prešao granicu. Umjesto da reagira na ovakav način, mogao se Vijeću obratiti pismenim putem, a ne preko javne televizije.




Nema komentara:

Objavi komentar