Ernest Hemingway

"O moralu znam samo toliko da je moralno ono poslije čega se dobro osjećate, a nemoralno ono poslije čega se osjećate loše." Ernest Hemingway

nedjelja, 19. veljače 2012.

Mediji i prava djece 1


Mediji često djecu koriste kao objekte svoga izvještavanja, a ne subjekte čija prava, privatnost i dobrobit su dužni štititi. Članak 14. Kodeksa časti hrvatskih novinara ističe kako novinar treba štititi čovjekovu intimu od senzacionalističkog i svakog drugog neopravdanog otkrivanja u javnosti. Novinara se  obvezuje na poštivanje prava na privatnost svake osobe, te se naglašava kako je nedopustivo bez njihovog dopuštenja snimati osobe u okruženju u kojem se opravdano očekuje privatnost. Članak 19. istoga Kodeksa  navodi da novinar ne smije intervjuirati niti fotografirati dijete (do 14 godina) bez njegovog pristanka i bez nazočnosti i pristanka roditelja ili druge odrasle osobe odgovorne za dijete. Ako takav pristanak i postoji, nedopustivo je intervjuiranje ili fotografiranje djeteta kojim bi mogla biti ugrožena njegova dobrobit. Dobrobit djeteta nadređena je javnom interesu. 

Primjer kršenja navedenih odredbi pokazuje prilog „Curici (9) transplantirali šest organa i izvadili rijedak tumor“ objavljen 6. veljače 2012. na  internetskom portalu 24sata.hr.  U prilogu se nije smio otkriti identitet djevojčice, te se nije smjela prikazati njezina slika; ako je slika bila potrebna, djevojčicino je lice trebalo biti zamagljeno. 

Sporni dio se mogao napisati ovako: "Djevojčica (9) iz SAD-a je 2008. dok je imala pet godina dobila temperaturu, počela mršavjeti te joj je natekao trbuh. Odveli su je u bolnicu gdje su joj liječnici  dijagnosticirali tumor."

Nema komentara:

Objavi komentar