Ernest Hemingway

"O moralu znam samo toliko da je moralno ono poslije čega se dobro osjećate, a nemoralno ono poslije čega se osjećate loše." Ernest Hemingway

nedjelja, 19. veljače 2012.

Mediji i otkrivanje privatnih informacija

Je li iznošenje misli privatnih osoba etično? Je li potrebno radi profita?
Prilog „Objavljen dnevnik majke Madeleine McCann“, objavljen 15. rujna 2008. na internetskom portalu dnevnik.hr donosi vijest o objavi intimnog dnevnika majke nestale djevojčice, Madeleine a na kraju priloga se nalazi link koji čitateljima omogućava da sami pročitaju ulomke iz njezina dnevnika (link je vodio na internetsku stranicu The News of the World – novina koje su ugašene). Jedna je od dužnosti novinara štititi privatnost osoba, pa tako i njezine intime. Prilogom se krši čl. 14. Kodeksa hrvatskih novinara koji navodi kako novinar treba štititi čovjekovu intimu od senzacionalističkog i svakog drugog neopravdanog otkrivanja u javnosti. Obvezan je poštovati svačije pravo na privatnost. Nedopustivo je bez njihovog dopuštenja snimati osobe u okruženju u kojem se opravdano očekuje privatnost. Narušavanje nečije privatnosti mimo njegove volje i znanja dopušteno je samo ako je opravdano iznimnim javnim interesom, kao i čl. 16, st.1. Zakona o medijima: Mediji su dužni poštovati privatnost, dostojnost, ugled i čast građana, a osobito djece, mladeži i obitelji bez obzira na spol i spolno opredjeljenje.

Ukoliko je bilo potrebno objaviti majčin dnevnik i njezine intimne misli i osjećaje, te obavijestiti javnost o korištenju njezina dnevnika u istrazi, moglo se samo napisati: „Majka Madeleine McCann predajom svoga dnevnika opovrgava sumnje policije da je kriva za nestanak svoje kćeri.“

Nema komentara:

Objavi komentar