Ernest Hemingway

"O moralu znam samo toliko da je moralno ono poslije čega se dobro osjećate, a nemoralno ono poslije čega se osjećate loše." Ernest Hemingway

ponedjeljak, 13. veljače 2012.

Mediji i dječja prava


Kad je riječ o prikazu djece u medijima, ona su često predstavljena kao puki objekt izvještavanja, a ne subjekt kojem su mediji dužni posvetiti osobitu pažnju, na način da štite njihova prava, privatnost te njihove interese i dobrobit. Sve to u svojim odredbama propisuju Zakon o medijima i Kodeks časti hrvatskih novinara, no sljedeći primjer dokazuje njihovo nepoštivanje u medijima.  Štoviše, ovdje valja spomenuti i UNICEF-ove etičke smjernice za izvještavanje o djeci, osobito čl. 3, st. 1.: Nemojte dodatno obilježavati niti jedno dijete; izbjegavajte svrstavanje ili opise koji dijete izlažu odmazdi – uključujući dodatnu fizičku ili psihičku patnju, ili doživotno zlostavljanje, diskriminaciju ili odbacivanje od strane njegove lokalne zajednice. 

Da se navedene smjernice često krše, pokazuje i prilog "Dječaku (9) iz trbuha uklonili nerazvijenog brata blizanca" koji je objavljen 5. listopada 2011. na internetskom portalu 24 sata. Javnost je mogla saznati ovu neobičnu vijest bez fotografije i na manje uznemiravajući način, npr.:

"Roditeljima ponuđena pomoć nakon devet godina"

„U Indiji je uspješno operiran dječak, koji je u trbuhu devet godina nosio brata blizanca. Radi se o neobičnom poremećaju pri razvoju fetusa, kada se jedan ugnijezdi u drugi te nastavi samo fizički razvoj do određenog stupnja. Dječakova je operacija bila preskupa za njegovu obitelj, a prije nekoliko dana roditeljima ju je besplatno predložila jedna bolnica u Bangaloreu. Dječak je izrazio sreću zbog mogućnosti za nov način života.“

Nema komentara:

Objavi komentar