Ernest Hemingway

"O moralu znam samo toliko da je moralno ono poslije čega se dobro osjećate, a nemoralno ono poslije čega se osjećate loše." Ernest Hemingway

petak, 30. ožujka 2012.

Neobjektivnost novinara i neprovjerene informacije


Na portalu Slobodne Dalmacije je 19. siječnja 2012. objavljen članak pod naslovom: "KERUM I NERADNI SNJEŽNI DAN Ivica Ivanišević: Prija nega bude kasno".
Ova vijest nije informativna, a nije ni potrebna jer javnost njome nije ništa novog saznala. Prije bi se moglo reći da ju je autor napisao  iz osobnih razloga, osobne frustracije i nezadovoljstva. Kao novinar, on je u službi svojih građana, svoje publike, on "ide gdje oni ne mogu" i predstavlja glas naroda te, kao takav, vlastito mišljenje mora zadržati za sebe jer ono utječje na mišljenje mnogih i zato svakoj priči treba pristupiti što objektivnije. On ovdje krši 2. načelo Kodeksa časti hrvatskih novinara koje nalaže da novinar za svoj rad snosi odgovornost pred javnošću, zakonom i svojom profesionalnom organizacijom. Iznošenjem vlastitog i kritičkog stajališta u traganju za istinom, kao osnovnim načelom u profesionalnom radu, novinar aktivno sudjeluje u stvaranju javnog mnijenja i kolektivnom rasuđivanju o temama od javnog interesa. Uz ovo, krši i 22. načelo Kodeksa časti hrvatskih novinara koje kaže da novinar, kao i svaki građanin, ima pravo na političko i drugo opredjeljenje. On, međutim, u svom djelovanju zauzima profesionalnu distancu prema aktualnim zbivanjima, što je jedan od preduvjeta za objektivno i profesionalno izvještavanje o događajima.  U ovom je pak prilogu cijeli tekst napisan u duhu sarkazma i ironije.
Također, prilog donosi nesigurne informacije čime se krši 5. načelo Kodeksa koje obvezuje novinara iznositi točnu, potpunu i provjerenu informaciju. Naime, gospodin Ivanišević u tekstu piše: "Gradonačelnik će ležerno proglasiti 'snježni dan' koji pretpostavlja izvanredna pravila igre, među ostalim, i suspenziju svih nastavnih aktivnosti. Klinci će ostati u toplini svojih domova, a ortopedi bez posla".  Apsolutno je vidljivo da su informacije neprovjerene, ovo su bile čiste pretpostavke autora - što on nigdje nije naveo, već je napisao vijest kao da je to siguran ishod događaja ukoliko dođe do mećave.
U daljnjem dijelu teksta omalovažava pojedine građane Splita koje on naziva pripadnicima druge kategorije građanstva - škverani, likari, pekari, poštari, novinari... Time se okršio o 13. načelo Kodeksa časti hrvatskih novinara koje nalaže da novinari u svom djelovanju poštuju, štite i promiču temeljna ljudska prava i slobode, a osobito načelo jednakosti svih građana (...)Informaciju o (...) životnom stilu, društvenom položaju, imovinskom statusu ili razini obrazovanja novinar navodi samo ako je ona izrazito relevantna u kontekstu u kojem se iznosi. Nedopustivo je koristiti stereotipe, pejorativne izraze, ponižavajuće prikazivanje, kao i svaki drugi oblik izravnog ili neizravnog poticanja ili podržavanja diskriminacije.
Vijest je mogla glasiti:
Za razliku od Zagreba, koji ima Ured za upravljanje u hitnim situacijama, Split nema
Purgeri su, kao što znamo, iskusniji. Oni čekaju da im elementarna nepogoda pohara grad pa tek onda puštaju svoje specijalce u akciju. Ali oni imaju dovoljan broj ljudi i sredstava da taj problem riješe. Naša uprava sklonija je, pak, preventivnom djelovanju po ključu "prija nega bude kasno". 

S obzirom na to da Splićani nisu navikli na snijeg, sruči li se nekim čudom na Split milenijska mećava i  zamete grad, roditelji se ne moraju plašiti da će im djeca - nesvikla probijanju kroz zapuhe i balansiranju na ledenoj kori - polomiti ruke i noge. 
Gradonačelnik će vjerojatno proglasiti "snježni dan": dan kada ne rade škole i većina ustanova u Splitu (barem ne one pod gradskom upravom ) kao ni dućani i ostale poslovnice.  Klinci  i roditelji će ostati u toplini svojih domova.
Nažalost, neki će pak, morati na posao. To se prvenstveno odnosi na pekare, novinare, liječnike.

Nema komentara:

Objavi komentar