Ernest Hemingway

"O moralu znam samo toliko da je moralno ono poslije čega se dobro osjećate, a nemoralno ono poslije čega se osjećate loše." Ernest Hemingway

subota, 31. ožujka 2012.

Senzacionalizam: izvještavanje o teškim nasilnim djelima i kršenje prava na privatnost

Na internetskom portalu jutarnji.hr, 19. ožujka 2012., objavljen je prilog pod naslovom "Slučaj koji je šokirao Ukrajinu: Sinovi vladinih moćnika silovali i zapalili 18-godišnju OksanuMakar!".
Navedeni članak je jasan primjer senzacionalističkog izvještavanja pri kojem se narušava privatnost osobe pogođene nesrećom. Već u naslovu novinar je, objavljivanjem imena i prezimena stradale osobe te suvišnim detaljima poput “silovali i zapalili”, prekršio načelo 14. Kodeksa časti hrvatskih novinara prema kojemu novinar treba štititi čovjekovu intimu od senzacionalističkog i svakog drugog neopravdanog otkrivanja u javnosti te je obvezan poštovati svačije pravo na privatnostDalje se u objavljenom članku navode nepotrebne informacije o tome kako su djevojku odveli u stan kod zajedničkog prijatelja gdje su je ''silovali, pokušali zadaviti, zamotali u plahtu, bacili u jarak i zapalili''. Osim toga, u prilogu su se navela i imena svih osumnjičenika unatoč nedovoljnoj količini dokaza da su sva trojica počinitelji navedenih kaznenih djela. Time je novinar prekršio članak 6. Zakona o medijima koji upravo to zabranjuje. Za kraj, objavljena je izjava jednog od osumnjičenika: „Da. silovao sam je. A kako nije htjela da se smiri, odlučio sam je zadaviti. Rekao sam prijateljima da moramo iznijeti tijelo jer su mi tu roditelji. Kada smo se vratili u sobu vidjeli smo da je djevojka živa. Našao sam uže na balkonu i odlučio dovršiti započeto.“. Navedena izjava neumjesna je i nepotrebno objavljena u prilogu čime je, osim četvrtog načela Kodeksa časti hrvatskih novinara, prekršeno i načelo 15. koje određuje da se posebna pozornost, obazrivost i odgovornost zahtijeva pri izvještavanju o samoubojstvima, nesrećama, osobnim tragedijama, bolestima, smrtnim slučajevima i nasilnim djelima  te da  novinar treba izbjegavati intervjuiranje i prikazivanje osoba koje su izravno ili neizravno pogođene tim događajima, osim kada je riječ o iznimnom javnom interesu.

Naslov članka mogao je glasiti: "Ukrajinka (18) žrtva sinova vladinih dužnosnika"
Vijest se mogla napisati i ovako: "18-godišnja Ukrajinka 9. ožujka ove godine preživjela je fizičko zlostavljanje od strane dvojice sinova bivših vladinih dužnosnika. Nesretnu djevojku su sljedećeg dana pronašli građevinski radnici nakon čega su je prevezli u bolnicu. Istražni postupak i suđenje trojici osumnjičenika je u tijeku."

Nema komentara:

Objavi komentar