Ernest Hemingway

"O moralu znam samo toliko da je moralno ono poslije čega se dobro osjećate, a nemoralno ono poslije čega se osjećate loše." Ernest Hemingway

nedjelja, 1. travnja 2012.

Senzacionalizam vs. pravo na privatnost 19


Na internetskom portalu index.hr dana 2. ožujka 2012. objavljen je članak pod naslovom
"Pogledajte fotografije: Ovo je nova članica Nadzornog odbora Hrvatskih autocesta!". 
Cijeli je članak sporan, jer su i naslov, tekst i priložene fotografije u službi privlačenja pozornosti javnosti zadiranjem u nečiju privatnost. Očita je i diskriminacija, jer se nastoji skrenuti pozornost na činjenicu kako osoba izgleda, što nema nikakve veze sa njenim kvalifikacijama za svoje radno mjesto niti sa činjenicom da je postala novim članom Nadzornog odbora Hrvatskih autocesta.
Sve je to u opreci sa člancima 13. i 14. Kodeksa časti hrvatskih novinara, u kojima se navodi: 
čl. 13. Novinari u svom djelovanju poštuju, štite i promiču temeljna ljudska prava i slobode, a osobito načelo jednakosti svih građana. Posebna se odgovornost očekuje kad se izvještava ili komentira prava, potrebe, probleme i zahtjeve manjinskih društvenih skupina. Informaciju o rasi, boji kože, vjerskoj ili nacionalnoj pripadnosti, životnoj dobi, spolu, seksualnoj orijentaciji, rodnom izražavanju, bilo kojoj fizičkoj ili mentalnoj osobini ili bolesti, bračnom stanju, životnom stilu, društvenom položaju, imovinskom statusu ili razini obrazovanja novinar navodi samo ako je ona izrazito relevantna u kontekstu u kojem se iznosi. Nedopustivo je koristiti stereotipe, pejorativne izraze, ponižavajuće prikazivanje, kao i svaki drugi oblik izravnog ili neizravnog poticanja ili podržavanja diskriminacije. Čl. 14. ističe da  novinar treba štititi čovjekovu intimu od senzacionalističkog i svakog drugog neopravdanog otkrivanja u javnosti. Obvezan je poštovati svačije pravo na privatnost. Nedopustivo je bez njihovog dopuštenja snimati osobe u okruženju u kojem se opravdano očekuje privatnost. Narušavanje nečije privatnosti mimo njegove volje i znanja dopušteno je samo ako je opravdano iznimnim javnim interesom.
      
Očito je kako je cjelokupni članak o dotičnoj gospođi u suprotnosti s istaknutim dijelovima članaka Kodeksa časti hrvatskih novinara, jer članak podržava svojevrsnu diskriminaciju prema ženama na temelju izgleda te iznosi činjenice koje nisu ni od kakve važnost za javnosti niti su vezane uz tematiku. Nadalje, ovakav članak je neprimjeren jer se njime otkriva privatni život dotične gospođe, za što ne postoje nikakva opravdanja.

Takav članak jednostavno nije trebao biti objavljen, pogotovo jer ni inače ne izlaze članci o ljudima koji su odabrani u neki odbor ili dovedeni na neku funkciju, niti o njihovim privatnim životima i privatnim pojedinostima koje nemaju veze sa njihovim poslom niti su od javnog interesa.

Nema komentara:

Objavi komentar